UVR1C153MRD
5S-UVR1C153MRD
UVR1C153MRD
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UVR
Capacitance:15000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:3.4A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.91A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.787 Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.575 (40.00mm)