UVR1C103MRD6
5S-UVR1C103MRD6
UVR1C103MRD6
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | UVR |
| Capacitance: | 10000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.45A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787 Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.220 (31.00mm) |