UVR1C101MDD1TA
5S-UVR1C101MDD1TA
UVR1C101MDD1TA
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | UVR |
| Capacitance: | 100??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 160mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 240mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079 (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197 Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492 (12.50mm) |