UVR1A221MED
5S-UVR1A221MED
UVR1A221MED
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UVR
Capacitance:220??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:240mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency360mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)