UVR0J471MED1TA
5S-UVR0J471MED1TA
UVR0J471MED1TA
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UVR
Capacitance:470??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:320mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency480mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)