UVP2A010MDD1TD
5S-UVP2A010MDD1TD
UVP2A010MDD1TD
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
| Series: | UVP |
| Capacitance: | 1??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 21mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 42mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079 (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197 Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492 (12.50mm) |