UVP1H100MED1TD
5S-UVP1H100MED1TD
UVP1H100MED1TD
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | UVP |
| Capacitance: | 10??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 52mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 104mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098 (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492 (12.50mm) |