UVP1A222MHD1TN
5S-UVP1A222MHD1TN
UVP1A222MHD1TN
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UVP
Capacitance:2200??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Bi-Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.28A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.472A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)