UUX2G010MNL1GS
5S-UUX2G010MNL1GS
UUX2G010MNL1GS
CAP ALUM 1UF 20% 400V SMD
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UUX
Capacitance:1??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:25mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency41.75mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413 (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)