UUR1A102MNL1GS
5S-UUR1A102MNL1GS
UUR1A102MNL1GS
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:UUR
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:454mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency590.2mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413 (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)