UUR0J102MNL6GS
5S-UUR0J102MNL6GS
UUR0J102MNL6GS
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UUR
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:372mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency483.6mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413 (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)