UST1C100MDD1TP
5S-UST1C100MDD1TP
UST1C100MDD1TP
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:UST
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:29mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency43.5mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059 (1.50mm)
Size / Dimension:0.157 Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315 (8.00mm)