USA1H2R2MDD1TE
5S-USA1H2R2MDD1TE
USA1H2R2MDD1TE
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:USA
Capacitance:2.2??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:19mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency28.5mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059 (1.50mm)
Size / Dimension:0.157 Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315 (8.00mm)