URY2V330MRD
5S-URY2V330MRD
URY2V330MRD
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:URY
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency224mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.492 (12.50mm)
Size / Dimension:0.984 Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):0.571 (14.50mm)