UPM1E560MED1TD
5S-UPM1E560MED1TD
UPM1E560MED1TD
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:UPM
Capacitance:56??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:25V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency235mA @ 10kHz
Impedance:440 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)