UPM0J271MED1TD
5S-UPM0J271MED1TD
UPM0J271MED1TD
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UPM
Capacitance:270??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:275mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency370mA @ 10kHz
Impedance:240 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.650 (16.50mm)