UPJ1C820MED1TD
5S-UPJ1C820MED1TD
UPJ1C820MED1TD
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UPJ
Capacitance:82??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:155mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency240mA @ 10kHz
Impedance:660 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.472 (12.00mm)