UPA1C102MPD1TD
5S-UPA1C102MPD1TD
UPA1C102MPD1TD
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UPA
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:930mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.24A @ 100kHz
Impedance:49 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689 (17.50mm)