UPA0J561MPD1TD
5S-UPA0J561MPD1TD
UPA0J561MPD1TD
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:UPA
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:472.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:90 mOhm
Lead Spacing:0.138 (3.50mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512 (13.00mm)