UKW1H472MRD
5S-UKW1H472MRD
UKW1H472MRD
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UKW
Capacitance:4700??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Applications:Audio
Ripple Current - Low Frequency:2.9A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.335A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.787 Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.575 (40.00mm)