Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsNichicon UKL1V330KEDANATD
UKL1V330KEDANATD
5S-UKL1V330KEDANATD
UKL1V330KEDANATD
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Series:UKL
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????10%
Voltage - Rated:35V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency280mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.472 (12.00mm)