Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsNichicon UKL1V101MPDANATD
UKL1V101MPDANATD
5S-UKL1V101MPDANATD
UKL1V101MPDANATD
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Series:UKL
Capacitance:100??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:300mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency450mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.532 (13.50mm)