UKL1C330MDD1TD
5S-UKL1C330MDD1TD
UKL1C330MDD1TD
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Series:UKL
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:100mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency200mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)