UHE2A181MHD6
5S-UHE2A181MHD6
UHE2A181MHD6
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UHE
Capacitance:180??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:721mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.03A @ 100kHz
Impedance:120 mOhm
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.709 Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.591 (15.00mm)