UHE1C471MPD6TD
5S-UHE1C471MPD6TD
UHE1C471MPD6TD
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:UHE
Capacitance:470??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:648.75mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency865mA @ 100kHz
Impedance:80 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551 (14.00mm)