UFW1E153MRD
5S-UFW1E153MRD
UFW1E153MRD
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | UFW |
| Capacitance: | 15000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.8A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 4.37A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969 (50.00mm) |