TVX1V102MCD
5S-TVX1V102MCD
TVX1V102MCD
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:TVX
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.06A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.512 Dia x 1.319 L (13.00mm x 33.50mm)