Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) SXR222M025ST
SXR222M025ST
5S-SXR222M025ST
SXR222M025ST
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SXR
Capacitance:2200??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:990mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.98A @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.472 Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):1.575 (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated