Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) SH330M160ST
SH330M160ST
5S-SH330M160ST
SH330M160ST
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SH
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):6.03 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:180mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency288mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.512 Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.787 (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated