Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsVishay BC Components MAL225621272E3
MAL225621272E3
5S-MAL225621272E3
MAL225621272E3
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:256 PMG-SI
Capacitance:2700??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):172 mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:-
Ripple Current - High Frequency1.836A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)