MAL216358221E3
5S-MAL216358221E3
MAL216358221E3
CAP ALUM 220UF 20% 385V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 163 PLL-PW |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 385V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 525 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.44A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 405 mOhm |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772 (45.00mm) |