Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsVishay BC Components MAL215759561E3
MAL215759561E3
5S-MAL215759561E3
MAL215759561E3
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:157 PUM-SI
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:500V
ESR (Equivalent Series Resistance):330 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:Audio
Ripple Current - Low Frequency:-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:280 mOhm
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441 (62.00mm)