MAL214835152E3
5S-MAL214835152E3
MAL214835152E3
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | 148 RUS |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 720mA @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 130 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |