Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsVishay BC Components MAL214055102E3
MAL214055102E3
5S-MAL214055102E3
MAL214055102E3
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:140 RTM
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:8400mA @ 100Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:73 mOhm
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.492 Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866 (22.00mm)