MAL213666561E3
5S-MAL213666561E3
MAL213666561E3
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 136 RVI |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 819mA @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 52 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |