MAL213650152E3
5S-MAL213650152E3
MAL213650152E3
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 136 RVI |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.26A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 28 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |