MAL210216102E3
5S-MAL210216102E3
MAL210216102E3
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 102 PHR-ST |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 128 mOhm |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 8.55A @ 10kHz |
| Impedance: | 86 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.874 (22.20mm) |
| Size / Dimension: | 1.969 Dia (50.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.150 (80.00mm) |