MAL203133102E3
5S-MAL203133102E3
MAL203133102E3
CAP ALUM 1000UF 6.3V AXIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | 031 AS |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.5 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6.3V |
| Lifetime @ Temp.: | 400 mOhm @ 100Hz |
| Operating Temperature: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Polarization: | -40??????C ~ 85??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | 560mA @ 100Hz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 200 mOhm |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.394 Dia x 0.984 L (10.00mm x 25.00mm) |