LGX2W561MELC50
5S-LGX2W561MELC50
LGX2W561MELC50
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Series:LGX
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:450V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.98A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.8314A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047 (52.00mm)