LGX2H271MELB50
5S-LGX2H271MELB50
LGX2H271MELB50
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Series:LGX
Capacitance:270??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:500V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.5A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.145A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.181 Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047 (52.00mm)