LGX2G271MELZ50
5S-LGX2G271MELZ50
LGX2G271MELZ50
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Series:LGX
Capacitance:270??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.23A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.7589A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047 (52.00mm)