LGX2G181MELZ35
5S-LGX2G181MELZ35
LGX2G181MELZ35
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:LGX
Capacitance:180??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:860mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.2298A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457 (37.00mm)