LGR2G151MELB30
5S-LGR2G151MELB30
LGR2G151MELB30
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:LGR
Capacitance:150??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:820mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.1726A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.181 Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260 (32.00mm)