LGN2Z102MELC25
5S-LGN2Z102MELC25
LGN2Z102MELC25
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Series:LGN
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:180V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:2.2A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.3A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)