LGN2W391MELB50
5S-LGN2W391MELB50
LGN2W391MELB50
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:LGN
Capacitance:390??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.61A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.3023A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.181 Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047 (52.00mm)