LAR2G271MELA40
5S-LAR2G271MELA40
LAR2G271MELA40
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:LAR
Capacitance:270??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.22A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.7446A @ 50kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.984 Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.575 (40.00mm)