LAQ2G271MELC35
5S-LAQ2G271MELC35
LAQ2G271MELC35
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Series:LAQ
Capacitance:270??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.3A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.495A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457 (37.00mm)