ELZA160ELL332MK25S
5S-ELZA160ELL332MK25S
ELZA160ELL332MK25S
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
| Series: | LZA |
| Capacitance: | 3300??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.763A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.35A @ 100kHz |
| Impedance: | 22 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043 (26.50mm) |