ELXZ630ELL121MJ16S
5S-ELXZ630ELL121MJ16S
ELXZ630ELL121MJ16S
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LXZ |
| Capacitance: | 120??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 240mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 600mA @ 100kHz |
| Impedance: | 190 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.689 (17.50mm) |