ELXZ350ELL392MM40S
5S-ELXZ350ELL392MM40S
ELXZ350ELL392MM40S
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
| Series: | LXZ |
| Capacitance: | 3900??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.85A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.8A @ 100kHz |
| Impedance: | 15 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.634 (41.50mm) |